Turystyka

Sanniki

Sanniki to niespełna 2,5-tysięczna miejscowość położona w województwie mazowieckim w powiecie gostynińskim, w pięciokącie Płock-Sochaczew-Łowicz-Kutno-Gostynin.
Odległość od każdego z tych miast do Sannik to między 28 a 35 km. Kutno położone jest w odległości trochę ponad 45 km. Ok. 90 km dzieli Sanniki od Łodzi, 5 km więcej potrzeba, by dotrzeć stąd do Warszawy. Bezpośrednio do Sannik prowadzą drogi wojewódzkie nr 577 (z Łącka - między Płockiem a Gostyninem), 583 (z Bedlna - między Kutnem a Łowiczem) i 584 (z Łowicza). Ok. 60 km na południowy-zachód od Sannik znajduje się wjazd na autostradę A1, z kolei ok. 40 km na południe od Sannik można wjechać na autostradę A2.

 

 

Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Najważniejszym zabytkiem Sannik jest Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina, w którego skład wchodzi neoklasycystyczny pałac oraz niespełna 10-hektarowy park.

 

  

 

Dzięki pracom rewaloryzacyjnym prowadzonym na terenie Zespołu w latach 2011-2013 – finansowanym z unijnego projektu „Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”-  w siedmiu pałacowych pomieszczeniach na piętrze udało się odkryć oryginalne polichromie, które powstały pod koniec XVIII  i na przestrzeni kilkudziesięciu lat XIX w. Stało się to przyczynkiem do zaaranżowania miejsc, gdzie odkryto malowidła, na pomieszczenia wystawiennicze, tworzące razem eskpozycję „Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”. Poza dekoracjami ściennymi i sufitowymi można tam podziwiać fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym wedle przekazów ustnych i pisemnych potomków rodziny Pruszaków grywał Fryderyk Chopin (więcej w zakładce „Historia”). Ekspozycję uzupełniają informacje tekstowe, zdjęcia, grafiki itp. przybliżające historię Sannik, która sięga XIV-XV w. Dwa pomieszczenia mają charakter muzyczny, gdyż można tam wysłuchać wybranych utworów kompozytora, a także unikalnej kolekcji prezentującej lokalną muzykę ludową, którą udostępnił Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Na parter prowadzą zabytkowe drewniane schody – najstarsze, w jednej z bocznych klatek schodowych, powstały jeszcze w XIX w. W tym samym miejscu znajduje się wejście do podziemnego korytarza, który biegnie pod podłogą budynku; powstał w I bądź II ćwiartce XIX w., prawdopodobnie ze względów obronnych, choć mógł też służyć jako skrytka na broń.

 

 

To nie koniec. W niedalekim sąsiedztwie budynku znaleziono fundamenty szlacheckiego dworu z XVII w. Co ciekawe, pod nimi zachowały się jeszcze starsze struktury, które według wszelkiego prawdopodobieństwa są pozostałościami po XV-wiecznym dworze książąt mazowieckich z linii płockiej.

 

Dwor XVII wiek, odkrywki starego dworu

 

Nieopodal ściany zachodniej pałacu odkryto szczątki fontanny - powstała w okresie 1916-1925 z inicjatywy Antoniny i Stefana Dziewulskich, czyli ostatnich prywatnych właścicieli obiektu - w 2014 r., po kilkudziesięciu latach przerwy, została ponownie uruchomiona. Ostatnim znaleziskiem są ruiny studni głębinowej i hydroforni. W miejscu, gdzie dokonano odkrycia, ma w niedalekiej przyszłości powstać pawilon naukowo-dydaktyczny wraz z miniogrodem botanicznym.

 

 

Chronologicznie pierwszą pamiątką po pobycie Fryderyka Chopina (więcej w zakładce „Historia”)w Sannikach jest tablica wmurowana nad wejściem do wieży w 1925 r. przez Antoninę i Stefana Dziewulskich – ostatnich prywatnych właścicieli pałacu.

 

 

Innymi atrakcjami, które nawiązują do pobytu Chopina, są pomnik kompozytora autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej, położony na końcu prowadzącej od ściany pałacu do zachodniego muru okalającego park alei kasztanowej, i rzeźba z brązu przedstawiająca młodego Fryderyka i guwernantkę państwa Pruszaków przy fortepianie, która znajduje się nieopodal bramy głównej.

 

 

 

Nowym obiektem na terenie parku jest altana grillowa, która stoi w okolicy stawów, w północno-zachodniej, rekreacyjnej części kompleksu. Jest ogólnodostępna i można w niej zorganizować dowolną imprezę, oczywiście po wcześniejszym kontakcie z biurem Centrum. Poza nią zlokalizowano tam również muszlę koncertową i minikompleks boisk sportowych. Nieco bliżej, przy zachodniej części muru parkowego, znajdują się także dwa stawy, jeden zarybiony, w którym po wcześniejszym zgłoszeniu można również wędkować.

W muszli odbywają się koncerty plenerowe, a powierzchnia okalającego ją terenu sprawia, że może go, zajmując miejsca siedzące, obejrzeć kilkaset osób. Przy muszli koncertowej znajduje się także plac zabaw- to dla wszystkich gości, którzy chcieliby przyjechać do Sannik ze swoimi pociechami.

W skład kompleksu sportowego wchodzą dwa korty do badmintona, kort tenisowy i boisko do siatkówki – sprzęt potrzebny do uprawiana ww. dyscyplin można za zwrotną kaucją wypożyczyć w sekretariacie lub budynku ochrony, również poza godzinami pracy Centrum.

 

Część drzew występujących w parku ma charakter zabytkowy, a cały teren jest poprzetykany utwardzonymi  alejkami, które ułatwiają spacery i jazdę na rowerze.

 

Altana grillowa, fontanna, rzeźba i plac zabaw to efekty realizacji innego z unijnych projektów pt. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Mazowsza poprzez stworzenie kompleksowej i komplementarnej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo–Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach".

 

Img_0490 fot. jolanta róg, inwestycja maj 2012, widok na nowo powstałe tereny, stawy maj 2012, jakub Kolbicz_304, okazały platan

 

Punkt Informacji Turystycznej

PIT – również finansowany z ww. projektu - jest czynny w godzinach pracy Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach i mieści się w budynku głównym pałacu. Jego pracownicy odpowiadają za udostępnianie informacji o atrakcjach turystycznych regionu i bazie hotelowej, sprzedaż biletów upoważniających do zwiedzania bądź udziału w koncercie. Można się w nim również zapoznać z materiałami promocyjnymi Centrum.

 

 

Audioprzewodniki

 

W Punkcie można również nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki umożliwiające indywidualne zwiedzanie pałacu i parku – w każdym z nich jest również wgrana wycieczka dla osób niewidomych.   Na turystów czeka 10 takich urządzeń, które są udostępniane także godzinami pracy Centrum.

 

Zdjęcie

 

Biblioteka im. Mateusza Glińskiego

Centrum posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcje pozycji muzykologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi, które przekazała wdowa po  Mateuszu Glińskim – muzykologu, kompozytorze, dyrygencie, pedagogu. Biblioteka nosząca jego imię (powstała w 1986 r.) została ponadto wzbogacona o inne pozycje przekazane przez Narodowy Instytut  Fryderyka Chopina. Są one cennym źródłem informacji dla profesjonalnych badaczy twórczości kompozytora, artystów, innych osób zainteresowanych tematyką chopinowską.

 

 

Dom pracy twórczej

W skrzydle północnym pałacu znajduje się część hotelowa z 10 miejscami noclegowymi przeznaczonymi dla muzyków, kompozytorów, uczestników i wykładowców kursów mistrzowskich. Obiekt pełni także funkcję konferencyjno–szkoleniową, będąc wyposażonym w nowoczesny sprzęt multimedialny zapewniający wysoką jakość dźwięku w trakcie koncertów i innych wydarzeń organizowanych na jego terenie.

 

Zdjęcie

 

Folklor

Folklor ziemi sannickiej jest niezwykle charakterystyczny i do dzisiaj kultywuje się go w muzyce, rękodziele i lokalnych obrzędach. Ludowe rzemiosło to przede wszystkim tkactwo: wielobarwne wełniane pasiaki, narzuty na łóżka, tzw. odziewajki, i makatki. W barwach przeważa kolor fioletowy i żółty. Dawniej wyróżnikiem regionu były także meble, jak choćby zielone skrzynie ozdobione motywem czerwonych lub żółtych kwiatów. Od ponad 40 lat w Sannikach organizowana jest „Niedziela Sannicka”,  której promuje lokalny folklor oraz spuściznę kulturową Ziemi sannickiej. W jej trakcie odbywają się też kiermasze sztuki ludowej,  zdrowej żywności itp.  W części artystycznej  można zobaczyć  dawne tańce ludowe, obrzędy wesela sannickiego w wykonaniu  Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz Kapeli Ludowej.

 

 

Muzyka

Muzyka ludowa z regionu Sannik przejawia cechy charakterystyczne dla Mazowsza Zachodniego.  Oznacza to przewagę trójmiaru i rytmów mazurkowych. Najpopularniejsze tańce to oberek i rozmaite wariacje kujawiaków. Obecne są też walcerki i mazurki.

Instrumenty wykorzystywane przez kapele ludowe w XIX w. ograniczały się do skrzypiec i basów lub skrzypiec i bębenka jednostronnego, a w początkach XX w. do skrzypiec, harmonii trzyrzędowej i bębna ze stalką. Korzystano również z instrumentów pasterskich – fletów, piszczałek, terkotek, klekotek i kołatek.

W regionie bardzo okazale obchodzono wesela.  Przełożyło się to na rozwinięcie bogatego repertuaru przyśpiewkowego, które wyśpiewywano bez uprzedniego przygotowania, pod wpływem natchnienia, na przemian z kapelą. Istniał również inny rodzaj, tzw. prześpiewek, polegający na prześpiewywaniu się dwóch osób.

 

Zdjęcie

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”

Początki Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” sięgają 1953 roku. Powstał z połączenia Chóru im. Fryderyka Chopina oraz chóru Włókienniczej Spółdzielni Pracy.  W pierwszej fazie swojego istnienia zespół składał się z kapeli liczącej 8 członków i grupy śpiewaczej. W 1960 roku zespół rozbudowano o grupę taneczną.  Przez wiele lat utrzymywany był przez Włókienniczo-Odzieżową Spółdzielnię Pracy w Sannikach i Wojewódzki Związek Spółdzielczości Pracy, a od 1989 roku działa w Gminnym Ośrodku Kultury. RZPiT „Sanniki” dał setki występów w całej Polsce oraz za granicą, m.in. w Holandii, Austrii, Francji i Niemczech, Szwajcarii.  Dużym wyróżnieniem dla zespołu było reprezentowanie Polski w trakcie Dni Polskich w Ingelheim i przy okazji 300–lecia Odsieczy Wiedeńskiej, gdzie towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II i dał koncert w Wiener Konzerthaus. Zespół występował trzykrotnie w czasie Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju i w ramach wernisażu towarzyszącemu Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto zespół może pochwalić się licznymi nagrodami zdobytymi na konkursach folklorystyczych. Twórczość zespołu zarejestrowano również na kasecie magnetofonowej i płycie CD – wydanych przez studio Polonia Records. W 2008 roku zespół otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z kolei w 2013 roku zespół obchodził jubileusz 60–lecia i został uhonorowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Medalem "Pro Masovia", za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Obecnie zespół prezentuje: "Suitę Sannicką", "Obrazek Sannicki", Wesele Sannickie", "Widowisko Bożonarodzeniowe", tańce narodowe (w strojach krakowskich bronowickich) i układ do utworów Fryderyka Chopina.

 

 

Strój ludowy

Tradycyjny ubiór kobiecy składa się z koszuli z szerokimi rękawami, na którą wkłada się kiecok, czyli spódnicę zeszytą ze stanikiem. Spódnicę wykonywano zazwyczaj  z czerwonego wełniaka. Na kiecok wiązano fartuch z wełnianego pasiaka. Jako obuwie kobietom służyły czarne, sznurowane buty, a za nakrycie głowy czepce z tiulu (kopki),  na które nakładano chustkę.

Strój męski złożony jest z  koszuli wpuszczanej w spodnie, barwy fioletowej lub zielonej, butów z cholewami oraz bluzy z rękawami  koloru czerwonego lub granatowego. Na głowach noszono niebieską czapkę (maciejówkę). Za nakrycia wierzchnie służyły sukmany długością sięgające kostek.

 

 

Wycinanki sannickie

Sannicka sztuka ludowa wycinankami stoi. W regionie występują ich trzy rodzaje: klapoki, ptaki i wesela. Klapok to wielobarwna wycinanka składająca się z dwóch wstęg rozchylonych ku dołowi i połączonych kołem. Ptaki to inaczej papierowe wizerunki ptactwa: kogutów, kur, kaczek, perliczek, gołębi, pawi. Z kolei „wesela” przedstawiają, jak sama nazwa wskazuje,  postacie biorące udział w uroczystości: młodą parę, drużbów, muzykantów. O wycinankach sannickich wzmiankowano już w latach 70. XIX w., a niesłabnącą popularnością cieszyły się do lat 20. XX w. Na chwilę obecną tradycja wycinanki kultywowana jest głównie przez twórczynie ludowe, które z powodzeniem biorą udział w wystawach, pokazach, kiermaszach, zarówno w kraju, jak  i za granicą.

 

 

Twórczynie ludowe

Anna Krystyna Cieślak – artystka wykonuje wycinanki, pająki, bukiety, palmy. Część z jej prac znajdujących się w krajowych i zagranicznych muzeach było reprodukowanych na potrzeby różnego rodzaju wydawnictw branżowych. Anna Cieślak jest twórczynią z regionu sannickiego, która może poszczycić się największą ilością nagród i wyróżnień. W ostatnich latach nie jest aktywna.

Daniela Tomasik -  solistka Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”. Jest członkiem zespołu od 1953 r. Wykonuje bibułowe kwiaty i wycinanki. Działa na rzecz popularyzowania tradycji ludowych. Uhonorowana została odznaką  „Zasłużony Działacz Kultury”  oraz różnymi nagrodami i odznaczeniami.

Elżbieta Siedlarek –  wycinankarka, wnuczka znanej wcześniej  twórczyni Marianny Siedlarek, która współpracowała z Zespołem "Mazowsze". Laureatka  konkursów folklorystycznych. Projektantka logo GOK i  zespołu „Sanniki”.

Teresa Wojno – poetka, malarka, wycinankarka. Bierze udział w wystawach i plenerach artystycznych. Jest autorką książki "Nasza spuścizna - obrzędy w ilustracjach i tekstach Teresy Wojno" wydanej przez Towarzystwo Wspierania Rozwoju Ziemi Sannickiej i Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach.

Barbara Wieczorek – tworzy wycinanki, "pająki", jajka wielkanocne i palmy. Uczestniczyła w wielu targach turystycznych, pokazach muzealnych, kiermaszach. Także w pokazach sztuki ludowej z regionu Sannik - w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, USA. Najbardziej aktywna z sannickich twórczyń.

Grażyna Stańczak - ma bogaty repertuar rękodzieła: różnorodne bukiety, wycinanki, "pająki" ze słomy i bibuły oraz wełny, ozdoby wielkanocne. Innym jej zamiłowaniem jest wyszywanie na kanwie ściegiem gobelinowym. Należy do Regionalnego zespołu PiT "Sanniki".

Jolanta Mikołajczyk -  uczennica Elżbiety Siedlarek i Teresy Wojno.  W 2003 r. prowadziła zajęcia z wycinankarstwa w szkołach w Illinois i w Indianie w USA.

Jadwiga Kwiecińska - zajmuje się wycinankarstwem, haftem, szydełkowaniem. Robi też bukiety i "pająki".

Marianna Bugaj - szydełkuje, haftuje. Angażuje się w działania kulturalne.

Wiesława Olczak - robi piękne sannickie bukiety. Zajmuje się edukowaniem dzieci i młodzieży w zakresie sztuki ludowej. Od lat należy do RZPiT "Sanniki".

 

Zdjęcie

 

Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach

Samorządowa jednostka kultury podlegająca gminie Sanniki, od lat prowadzi ożywioną działalność kulturalną. Wśród licznych inicjatyw podejmowanych przez GOK można wymienić następujące:

•             organizowanie koncertów edukacyjnych dla dzieci przy współpracy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną i instytucjami oświatowymi

•             organizowanie wystaw plastycznych, fotograficznych i innych, m.in.  towarzyszących koncertom chopinowskim

•         współorganizowanie koncertów chopinowskich nieprzerwanie od 1981 roku

•             organizowanie występów młodzieży ze szkół muzycznych, laureatów koncertów pianistycznych oraz koncertów i spotkań poetyckich znanych artystów i autorów – jazzowych, operetkowych, poezji śpiewanej

•             organizowanie tzw. imprez narodowych, poświęconych wybranym krajom przy współpracy ambasad, towarzystw przyjaźni, instytutów  - sukcesywnie od 1986 roku

•            kultywowanie tradycji ludowych poprzez prowadzenie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Sanniki" i opiekę nad twórczyniami ludowymi

•             organizowanie "Spotkań z sannickim folklorem" (w tym na zamówienia) - warsztatów i prezentacji tworzenia sannickich wycinanek, bukietów, „pająków”, prezentacji muzycznych i tanecznych z własnego regionu

•             organizacja, wraz z urzędem gminy Sanniki i innymi partnerami, „Niedziel Sannickich” - największych imprez sannickiego środowiska,  z prawie półwieczną tradycją 

•             współpraca w z muzeami, instytucjami kultury, środowiskami twórczymi w celu organizacji wystaw plastycznych i ze zbiorów muzealnych, plenerów,  konkursów, warsztatów i innych wydarzeń

•             angażowanie się we współpracę zagraniczną gminy Sanniki: z Reimerswaal w Holandii, Horst w okolicach Hamburga w Niemczech, Chalonnes sur Loire we Francji; zadzierzgnięta współpraca zaowocowała wymianami młodzieży szkolnej, zespołów, twórców ludowych i delegacjami prezentującymi różne zawody. Także inna współpraca zagraniczna

•             prowadzenie działań świetlicowych, klubu seniora, organizacja ferii i wakacji dla dzieci i młodzieży

•             aktywizowanie młodzieży i innych grup poprzez: inicjowanie kursów tańca nowoczesnego, dyskotekowego, towarzyskiego, ludowego, breakdance (niejednokrotnie poprzez wspieranie projektów młodzieżowych), działania teatralne, plastyczne, filmowe, muzyczne...

•             współdziałanie z kołami gospodyń wiejskich w organizacji imprez plenerowych, warsztatów kulinarnych, wycieczek, spotkań integracyjnych

•             podejmowanie działań w zakresie: profilaktyki zdrowotnej i uzależnień, ekologii, udostępnianie sal na szkolenia

•           podejmowanie inicjatywy dokumentacyjno-informacyjnej dotyczącej regionu i gminy, w tym wydawniczej.

 

Zdjęcie

 

Kościół parafialny pw. św. Trójcy w Sannikach

Parafia w Sannikach została erygowana w 1441 r. W XVII w. wzniesiono drewniany kościół. W 1699 r. utworzono w parafii Bractwo św. Józefa i z tej okazji wprowadzono w parafii drugi odpust w dzień św. Józefa (pierwszy obchodzono w święto św. Trójcy).

Stary kościół zastąpiono w XIX w. nowym, neoklasycystycznym pod wezwaniem św. Trójcy. Doszło do tego z inicjatywy proboszcza Łukaszewskiego w latach 1870-72. Koszty budowy pokryli parafianie, właściciel miejscowej cukrowni Jakub Natanson i jej współwłaściciele. Projektantem trójnawowego dwuwieżowego budynku jest Franciszek Tournelle, budowniczym natomiast Julian Tomasz Matłaszyński. W latach 1889-1892 kościół został powiększony o nawy boczne wg  projektu Konstantego Wojciechowskiego. Świątynię konsekrowano w 1900 r. W trakcie II wojny światowej kościół i plebania zostały zniszczone w wyniku nalotów bombowych. Niemieccy okupanci plebanię odbudowali, zaś w kościele urządzili magazyn zbożowy. Po wojnie kościół został zwrócony parafii.

Najważniejszym zabytkiem sannickiego kościoła są organy pochodzące z 1910 r. Posiadają interesujący prospekt, liczą 3.5 metra wysokości oraz po 2,8 metra szerokości i głębokości. W centralnej części prospektu mieści się figura króla Dawida. Organy mają 18 głosów, 2 manuały po 54 klawisze oraz pedał z 25 klawiszami.

 

 

 

Kościół parafialny pw. św. Marcina Biskupa w Osmolinie

Parafia rzymskokatolicka została założona w Osmolinie w 1441 r. przez biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego. Pierwszy kościół spalono w trakcie Potopu Szwedzkiego w 1656 r. Następny został zniszczony ok. 1789 r. Projektantem obecnego kościoła wzniesionego w latach 1789-1790 był Hilary Szpilowski. Kościół konsekrowano 1805 r. Polichromie datowane są na XIX w. Kościół uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po wojnie go odbudowano.

 

 

Miejsca pamięci i tablice pamiątkowe

• Pomnik żołnierzy pomordowanych w II wojnie światowej w Osmolinie, odsłonięty w 1957 r.

• Grób nieznanego żołnierza na cmentarzu w Sannikach

• Tablica upamiętniająca obrońców Sannik z 1939 r. (przed Urzędem Gminy)

• „Tablica pamiątkowa w dwusetną rocznicę urodzin i chrztu Fryderyka Chopina (1810-1849) wmurowana w kościele parafialnym pw. św. Trójcy w Sannikach, ufundowana przez społeczeństwo Sannik 23 września 2010 r.”

 

 

 

Oferta turystyczna

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zaprasza do współpracy w zakresie organizacjiu wycieczek szkolnych dla dzieci i młodzieży.  

Niniejsza oferta jest próbą dostosowania do indywidualnych potrzeb każdej z placówek, poprzez możliwość wyboru proponowanych przez nas atrakcji, w korzystnym przedziale cenowym.

Jesteśmy zatem przygotowani na przyjęcie małych lub dużych grup wycieczkowych, pragnących gościć u nas cały dzień, bądź tylko na chwilę. Możecie Państwo dowolnie wybierać wyszczególnione przez nas propozycje, planując w ten sposób całkowity budżet wycieczki. Pogram przez nas oferowany dostosowany zostanie do każdej z grup wiekowych.

 

W dalszej części folderu znajdą Państwo listę oferowanych przez nas miejsc i atrakcji kulturalno-rekreacyjnych.

 

W programie naszej wycieczki znajdują się:

 

·         Oprowadzanie po pałacu wraz z przewodnikiem; program oprowadzania dostosowany do grupy wiekowej; możliwość poznania historii miejsca, obejrzenia pięknych pałacowych wnętrz oraz wystaw znajdujących się na terenie obiektu.

Na terenie pałacu dostępne dla zwiedzających są m. in.:

·         Oryginalna pamiątka rodziny Pruszaków - fortepian zakupiony w 1820, na którym, według rodzinnej tradycji, grał sam Fryderyk Chopin.

·         Wystawa „Sanniki, Pruszakowie, Chopin”, opowiadająca historię Sannik, pałacu oraz związku Fryderyka Chopina z rodziną Pruszaków.

·         Wystawy stałe oraz wystawy czasowe (w każdą pierwszą niedzielę miesiąca nowa wystawa czasowa).

·         Oryginalne polichromie, malowidła ścienne, powstałe na przestrzeni XVIII i XIX w., ukryte pod warstwami farby i tynku, odnalezione podczas remontu budynku.

·         Zbiór oryginalnych fotografii przedstawiających ostatnich prywatnych właścicieli pałacu, rodzinę Dziewulskich.

·         Odrestaurowane zabytkowe schody oraz kominek.

·         Możliwość obejrzenia pałacowych wnętrz (niektóre z nich wyposażone zostały w meble pochodzące z epoki):

 

sala koncertowa, sala lustrzana, pomieszczenia przeznaczone dla artystów przygotowujących się do występów: garderoba oraz salon, sala konferencyjna, sale wystawowe, sala poświęcona twórczości Fryderyka Chopina oraz sala poświęcona związkowi sztuki folklorystycznej z twórczością Fryderyka Chopina.

W związku z tym oferujemy możliwość zorganizowania przez nas zabaw plenerowych na terenie parku, takich jak zabawa w podchody, połączona z rozwiązywaniem zagadek.

Wycieczka po parku stanowi również doskonałą możliwość podziwiania oryginalnych nasadzeń drzew i krzewów, a także podziwiania kwiatowych klombów, które swoim wyglądem mają przypominać te sprzed ponad dwóch wieków. Spacerowicze mogą również dotrzeć do parkowych stawów, których linie brzegowe zostały przebudowane. To znakomita okazja do zorganizowania ścieżki edukacyjnej. Na terenie parku znajdują się bowiem zabytkowe już aleje z unikatowymi i wiekowymi drzewami: miłorząb japoński, platan, aleja lipowa, aleja grabowa oraz jedyna w swoim rodzaju aleja kasztanowa.

·         Plac zabaw.

·         Boiska, korty do badmintona, tenisa ziemnego, siatkówki i koszykówki (z których można korzystać bez opłaty, używając własnego lub wypożyczonego sprzętu sportowego).

Oferujemy możliwość wypożyczenia naszego sprzętu sportowego, za kaucją zwrotną, (wyposażenie boisk, kijki do nordic walking).

·         Altana grillowa oraz miejsce na ognisko; doskonałe miejsca na wspólną zabawę, piknik, posiłek na świeżym powietrzu.

Jesteśmy w stanie zaopatrzyć wycieczkę we wszelkie artykuły i produkty spożywcze po wstępnym ustaleniu kosztorysu. Dzieci mogą jednak przywieźć własną żywność i napoje.

Pomijanym dotąd, drobnym, ale smakowitym aspektem biografii Fryderyka Chopina są wzmianki oraz świadectwa przyjaciół i źródeł historycznych na temat związku kompozytora z gorącą czekoladą. Wiemy, że Fryderyk wprost uwielbiał ten napój i często raczył się nim w porze podwieczorku lub wieczorem. W nawiązaniu do tego faktu, pragniemy zaoferować każdemu zwiedzającemu kubek gorącej czekolady, wtrącając anegdotę na temat upodobań kulinarnych artysty.

Warto wspomnieć również o tym, że oprócz wyżej wymienionych miejsc i proponowanych przez nas atrakcji, na terenie naszego Zespołu Pałacowo-Parkowego odbywa się wiele imprez kulturalnych, warsztatów dla dzieci i młodzieży z udziałem artystów, przedstawień teatralnych, koncertów  okazjonalnych z udziałem znanych wokalistów, wystaw, wernisaży, kursów muzycznych oraz zajęć, do  których serdecznie państwa zachęcamy. 

Sanniki to niewielka miejscowość położona 30 km. od Płocka, miejsce unikatowe pod względem historycznymkulturalnym.

W malowniczej scenerii 10-hektarowego parku, znajduje się neoklasycystyczny pałac z końca XIII wieku, w którym w 1828 roku „dla polepszenia zdrowia” gościł przez blisko dwa miesiące Fryderyk Chopin. Pałac był wówczas letnią rezydencją rodziny Pruszaków, z którymi Chopinowie utrzymywali zażyłe relacje. Syn właścicieli majątku, Konstanty Pruszak, był wtedy jednym z najlepszych przyjaciół młodego Fryderyka. Z pobytem tym wiąże się wiele ciekawych faktów oraz wątków historyczno-kulturalnych. 

Jest to miejsce wyjątkowe, mające do zaoferowania wiele atrakcji, zarówno pod względem historycznym i kulturalnym, jak również rekreacyjnym. Stanowi doskonały cel wycieczek dla dzieci i młodzieży. Składa się na to bowiem możliwość obcowania z kulturą, niezapomniana podróż w historię miejsca i regionu, jak również szeroka gama atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych.

W sali konferencyjnej prowadzimy warsztaty, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkursy z nagrodami i quizy.

·         Długi wąski korytarz, odkryty w czasie prac remontowych, znajdujący się pod podłogą jednego z parterowych pomieszczeń

(mógł powstać w celach obronnych; dla zwiedzających podłoga nad korytarzem została specjalnie przeszklona i podświetlona).

Na terenie parku zaprojektowanego przez Stefana Celichowskiego, zwiedzający mają możliwość podziwiania i korzystania z następujących obiektów i atrakcji:

·         Zabytkowe pomniki znajdujące się na terenie parku: pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej, rzeźba z brązu przedstawiająca kompozytora przy fortepianie wraz z guwernantką.

·         Fontanna, powstała w okresie 1916-1925, uruchomiona ponownie w 2014 roku.

·         Zabytkowa tablica, będąca pierwszą pamiątką po pobycie kompozytora w Sannikach, wmurowana nad wejściem do wieży w 1925 roku przez Antoninę i Stefana Dziewulskich, ostatnich prywatnych właścicieli pałacu.

Piękne aleje parkowe, idealne nie tylko na długie spacery i jazdę na rowerze, ale dające wiele możliwości na zorganizowanie czasu na wolnej przestrzeni.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywają się u nas koncerty chopinowskie połączone z recytacją, z udziałem wybitnych pianistów i znanych aktorów, takich jak: Cezary Żak, Jerzy Zelnik, Maja Ostaszewska, czy Grażyna Szapołowska.

W sezonie letnim w muszli koncertowej, znajdującej się na terenie parku, odbywa się wiele imprez dedykowanych dla dzieci i dorosłych.

W pięknej oranżerii pałacowej, udostępniona jest kawiarnio-cukiernia, natomiast w pałacu - biblioteka muzyczno-etnograficzna im. Mateusza Glińskiego, ofiarowana przez żonę muzykologa, Zofię Glińską, z cennymi zbiorami przybyłymi z Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czytelnia oraz kącik muzyczny wraz ze sprzętem muzycznym i płytami.

Całość obiektu przystosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

            W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, pragniemy wyjść z inicjatywą do dzieci szkół podstawowych oraz gimnazjów i zaprosić je na warsztaty/zajęcia letnie, które odbędą się na terenie Centrum. Przewidujemy wiele ciekawych zajęć oraz mnóstwo zabawy. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo wkrótce na naszej stronie internetowej.

 

Baza noclegowo-gastronomiczna:

 

,,Bar na Rozdrożu"

ul. Sannicka 1

Osmolin

09-540 Sanniki

tel. kom. 506 335 466

 

Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowe

ŻAWAKOL

ul. Wspólna 12

09-530 Gąbin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 604-485-586

 

Dom Weselny „U Bolka”

ul. Fabryczna 15

09-540 Sanniki

tel. kom. 509 102 940

 

Pizzeria K2

ul. Warszawska 185

09-540 Sanniki

tel. kom. 666 107 333

 

"Konkret" Angelika Mikołajczyk

ul. Warszawska 171

09-540 Sanniki

tel. 506-140-647

 

Gospodarstwo Ekologiczne

Iwona i Stanisław Dyliccy

Sielce 36

09-540 Sanniki

tel. 24 277 71 76

 

Gospodarstwo Ekologiczne

Jacek Gładoch

ul. Kościelna 8

Osmolin

09-540 Sanniki

tel. kom. 721 048 870

 

Gospodarstwo Agroturystyczne

Krystyna Igielska

Wólka Niska 6

09-540 Sanniki

tel. 24 277 67 18

 

Gospodarstwo Ekologiczne

Mirosław Rojek

Staropól 20

09-540 Sanniki

tel. 24 277 61 48

 

Gospodarstwo Agroturystyczne

Barbara Wieczorek

ul. Warszawska 11

09-540 Sanniki

tel. 24 277 62 67

 

Hotel Chopin

ul. Traugutta 21

96-500 Sochaczew

tel./ fax 46 862 59 99

tel. kom. 668 340 938

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Hotel Czardasz

ul. Dobrzyńska 62b

09-400 Płock

tel. 24 366 56 88

 

Hotel Herman

ul. Sienkiewicza 30

09-400 Płock

tel. 24 367 00 00

 

Hotel Kawallo

Leonów 7A

Słubice 09-533

tel. 24 387 18 10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Hotel Płock

ul. Jachowicza 38

09-400 Płock

tel. 24 262 93 93

fax 24 268 54 77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Hotel Tumski

ul. Piekarska 9

09-400 Płock

tel. 24 262 90 60

fax 24 262 90 61

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ośrodek Wypoczynkowy "Zacisze"

Koszelówka 9

09-520 Łąck

tel. 24 277 54 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zajazd „Nad Wisłą”

Jordanów 17C

09-522 Dobrzyków

tel. 24 277 55 98

 

Inne ważne adresy:

 

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina w Sannikach

ul. Warszawska 142

09-540 Sanniki

tel./fax 24 268 11 08

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Urząd Gminy w Sannikach

ul. Warszawska 169

09-540 Sanniki

tel. 24 277 78 10

fax 24 277 78 15

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gminny Ośrodek Kultury

w Sannikach

ul. Wólczyńska 75

09-540 Sanniki

tel. 24 277 61 70

 

Centrum Kształcenia na Odległość

na Wsi Sanniki

ul. Wólczyńska 75

09-540 Sanniki

tel. 24 277 60 15

 

Gminna Biblioteka Publiczna

w Sannikach

ul. Wólczyńska 75

09-540 Sanniki

tel. 24 277 66 23

 

Parafia rzymsko-katolicka

pw. św. Marcina w Osmolinie

ul. Kościelna 22

09-540 Sanniki

tel. 24 277 65 01

 

Parafia rzymsko-katolicka

pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

w Sannikach

ul. Warszawska 177

09-540 Sanniki

tel. 24 277 60 26

 

Posterunek Policji w Sannikach

ul. Warszawska 153

09-540 Sanniki

tel. kom. 608 658 987

tel. stacjonarny 24 277 60 07

 

Samorządowy Ośrodek Zdrowia

w Sannikach

ul. Krótka 2

09-540 Sanniki

tel. 24 277 60 28

 

Stacja Paliw MARGO-OIL Sp. z o.o.

ul. Warszawska 185

09-540 Sanniki

tel. kom. 509 344 150

tel. 24 277 62 94

 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

i Park w Żelazowej Woli

Oddział Muzeum Fryderyka Chopina

w Warszawie

Żelazowa Wola 15

96-503 Sochaczew

tel. 46 863 33 00

fax 46 863 40 76

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

i św. Rocha

Brochów 70

05-088 Brochów

tel. 22 725 70 66

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku

ul. Tumska 8

09-402 Płock

tel. 24 364 70 70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Muzeum Żydów Mazowieckich

ul. Kwiatka 7

09-400 Płock

tel. 24 364 86 96

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej

w Sierpcu

ul. Gabriela Narutowicza 64

09-200 Sierpc

tel. 24 275 28 83

 

Miejski Ogród Zoologiczny

ul. Norbertańska 2

09-402 Płock

tel. 24 366 05 11