Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach brało udział w projekcie "Stworzenie otwartych danych wraz z budową zaplecza techniczno-technologiczno-koordynacyjnego dla samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego (Projekt SOD)"
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Projekt pod nazwą Stworzenie otwartych danych wraz z budową zaplecza techniczno-technologiczno-koordynacyjnego dla samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego (Projekt SOD) realizowany będzie w ramach:
- Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020,
- Osi priorytetowej XII - REACT-EU dla Mazowsza,
- Działania 12.2 - REACT-EU e-usługi na Mazowszu
CELE PROJEKTU SOD
Celem nadrzędnym realizacji projektu jest budowa społeczeństwa informacyjnego przez udostępnianie otwartych treści w postaci zdigitalizowanych danych zbiorów muzealnych i scyfryzowanych danych geodezyjnych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Bez zwiększenia dostępności cyfrowej, poziomu innowacyjności oraz zdolności do wykorzystania ICT w praktycznie wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, w tym i w zakresie kultury oraz dostępu do zintegrowanych i zharmonizowanych zbiorów danych tworzących regionalną infrastrukturę informacji przestrzennej, nie będzie postępował rozwój ekonomiczny Mazowsza.
Cel ten jest niezwykle ważny w dobie pandemii COVID-19, która nie tylko wymusiła ograniczony bezpośredni kontakt mieszkańców i przedsiębiorców z urzędami, ale także zamknięcie większości fizycznych przestrzeni kultury i przeniesienie ich do Internetu. Projekt umożliwia tworzenie nowych form przekazu i udostępnianie on-line zarówno danych infrastruktury informacji przestrzennej, jak i dóbr kultury. Projekt SOD jest odpowiedzią na zmianę nawyków i potrzeb interesariuszy i może się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności i wzrostu świadomości w zakresie wpływu kultury na dobrostan człowieka poprzez:
- budowanie świadomości poprzez edukację kulturalną społeczeństwa,
- przyczynianie się do zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- wspieranie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- tworzenie warunków do rozwoju oferty kulturalnej odpowiadającej na nowe potrzeby wynikające z rozwoju technicznego oraz przemian społecznych we współczesnej gospodarce,
- podniesienia świadomości o atrakcyjności turystycznej regionu,
- świadczenie usług e-kultura na rzecz odbiorców kultury,
- świadczenie usług e-kultura umożliwiających Twórcom kultury prezentację i promowanie profili ich działalności, oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby osób zainteresowanych ich twórczością, czy zainteresowanych obiektami kultury,
- informowanie odbiorców kultury o wydarzeniach związanych z danymi obiektami kultury.
Realizacja zadań projektowych związanych z cyfryzacją zasobów PZGiK spowoduje uzyskanie aktualnych, zestandaryzowanych danych przestrzennych z zakresu powiatowych baz danych, baz danych obiektów topograficznych - BDOT500, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu - GESUT, baz danych szczegółowych osnów geodezyjnych - BDSOG, scyfryzowanych dokumentów analogowych gromadzonych w Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, co pozwoli na uzupełnienie łańcucha udostępniania danych w postaci cyfrowej z zakresu szerokiego spektrum otwartych danych udostępnianych bezpośrednio i on-line przez Powiaty Województwa Mazowieckiego.
Działania projektowe umożliwią pozyskanie wysokiej jakości danych, które zapewnią nasycenie systemu otwartych danych, swobodny dostęp do nich w nieograniczonym czasie i z dowolnego miejsca, zgodnie z Dyrektywami Unii Europejskiej oraz krajowymi przepisami prawa powszechnego. Dane te będą podstawą sprawnego działania e-usług i ich udostępniania obywatelom, przedsiębiorcom, samorządom, jednostkom naukowo-badawczym itd.
Projekt przyczyni się do wzrostu konkurencyjności, spójności gospodarczej i społecznej województwa mazowieckiego dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii ICT w sektorze kultury oraz cyfryzacji zasobów PZGiK. Wzrośnie także spójność przestrzenna regionu, ponieważ wyrównany zostanie dostęp obywateli do usług informatycznych i usług cyfrowych.