Rodzinne korzenie

Kwietniowe spotkanie DKK w sannickim pałacu odbyło się pod znakiem historycznych niespodzianek. Wydawać by się mogło, że o Fryderyku Chopinie powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego. Historia wciąż odsłania swoje tajemnice, o ile oczywiście ktoś po nie sięga.

Piotr Mysłakowski już wiele lat wcześniej zaczął otwierać oczy tym, którzy myśleli, że krąg towarzyski i rodzinny Fryderyka Chopina już dawno został gruntownie zbadany. Postanowił lepiej przyjrzeć się wielu prawdom. Piotr Mysłakowski prowadzi specjalistyczne badania źródłowe nad rodziną i otoczeniem Fryderyka Chopina. Pierwsze trzy publikacje, będące wynikiem badań związanych z Chopinami, powstały we współpracy z Andrzejem Sikorskim. Były to: „Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość”, wydana w 2000 roku, „Rodzina ojca Chopina. Migracja i awans” z 2002 i kolejna - „Chopinowie. Krąg rodzinno-towarzyski”, która ukazała się w 2005. Polskie Towarzystwo Heraldyczne przyznało autorom pierwszej już książki nagrodę im. Adama Heymowskiego za najlepszą publikację w dziedzinie heraldyki i genealogii.

W Sannikach rozmowa toczyła się głównie wokół książki „Fryderyk Chopin. Korzenie”, będącej kontynuacją serii lektur, kładących nowe światło na fakty z życia rodzinnego i towarzyskiego naszego największego kompozytora.

- Kilkanaście lat ciężkiej pracy, setki dokumentów w źródłach archiwalnych, około 100 tysięcy rękopiśmiennych dokumentów sądowych z terenu Kujaw, Mazowsza i Prus Królewskich, dało nam wyjątkową wiedzę. Do tego liczne źródła drukowane, kartograficzne i wiele innych dokumentów, nawet z terenu Francji i Rosji. To wszystko dało nam podstawę weryfikacji szeregu mitów i nieprawd, uparcie krążących w literaturze chopinowskiej- mówił Piotr Mysłakowski.

Autorzy opisali to, co odkryli na temat polskich przodków Fryderyka Chopina, a także nowe informacje dotyczące jego francuskich korzeni.

Szczególnym gościem spotkania DKK w Sannikach była Ewa Sławińska-Dahlig, muzykolog, chopinolog i etnomuzykolog, która powiedziała wiele ciepłych słów o Piotrze Mysłakowskim.

Ewa Sławińska-Dahlig opowie nam o Adolpho Gutmannie, przyjacielu i zaufanym kopiście Fryderyka Chopina.

Na to spotkanie zapraszamy 14 czerwca, o godzinie 17 do sali koncertowej sannickiego pałacu. Wstęp wolny.

Monika Gadzińska
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

KUP BILET NA KONCERT