24.02.2013

 

Relacja z koncertu - 24.02.2013 r. Drukuj

Koncert w rocznicę urodzin Chopina

"Chodzi mi o to, aby język giętki 
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;
A czasem był jak piorun jasny prędki,
A czasem smutny jak pieśń stepowa,
A czasem jako skarga Nimfy miętki,
A czasem piękny jak Aniołów mowa......"

Słowami poematu"Beniowski” Juliusza Słowackiego rozpoczął się w niedzielę 24 lutego koncert słowno – muzyczny z okazji urodzin Fryderyka Chopina, co więcej na sali koncertowej rozbrzmiewały utwory Chopina, Brahmsa, Beethovena, Skriabina. Wykonawcami muzycznej części koncertu byli laureaci Złotych Parnasów VII Forum Pianistycznego"Bieszczady bez Granic” w Sanoku, młodzi utalentowani pianiści Jana Tur, pochodząca z Ukrainy studentka III roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego oraz Markijan Popil uczeń Lwowskiej Średniej Specjalnej Szkoły Muzycznej. 

Międzynarodowe Forum Pianistyczne"Bieszczady bez granic"jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Euroregionie Karpat. To unikatowy projekt edukacyjny, który uzyskał patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Kultury Polskiej na Słowacji i Ukrainie, Instytutu Słowackiego w Polsce oraz władz miast Sanoka i województwa podkarpackiego."Bieszczady bez granic"adresowane są do pianistów łączą w sobie pełen zakres wiedzy potrzebnej muzykowi: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. Dzięki takiemu działaniu młodzi pianiści mogą zaistnieć w kraju i zaprezentować swój talent dla szerszej publiczności tak jak w Sannikach, gdzie laureaci koncertują corocznie od 2010 roku.
Sannicka publiczność mogła podziwiać talent tak młodych artystów a jednocześnie zachwycać się profesjonalnym mistrzowskim wykonaniem poematu J. Słowackiego, który jest jednym z najbardziej interesujących dokonań literackich polskiego romantyzmu, który zaprezentowała aktorska para Andrzej Ferenc i Małgorzata Kaczmarska, występujaca gościnnie u boku swego męża. Ta aktorska para nie tylko w życiu prywatnym ale i na scenie tworzy znakomity duet, zaskakuje talentem, wrażliwością a zwłaszcza doskonałym przekazem treści zrozumiałym dla każdego słuchacza. Dowodem na to było zadowolenie publiczności, która nagradzała artystów głośnymi brawami.
Po koncercie publiczność mogła obejrzeć wystawę malarstwa Jaśka Balcerzaka, syna znanego na Mazowszu malarza Alojzego Balcerzaka. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk pięknych w Warszawie. Ma na swoim koncie kilku wystaw indywidualnych m.in. Kolor i światło w architekturze, wystawy malarstwa i grafiki plenerowe na terenie kraju i poza granicami.
Zainteresowaniem cieszył się także"Kiermasz ozdób wielkanocnych i sztuki ludowej”, na którym można było kupić prace mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Sannikach wykonane pod kierunkiem instruktorek - terapeutek oraz prace twórczyni ludowej Barbary Wieczorek. Na stoisku kiermaszowym były barwne stroiki wielkanocne, ozdoby, wycinanki sannickie oraz ozdoby wykonane z drewna. 
Organizatorami koncertu byli: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Gminny Ośrodek Kultury, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, sannickie Koła TIFC oraz Urząd Gminy.
Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na kolejny z koncertów, który odbędzie się w niedzielę 3 marca 2013 godz. 14:00 w Sali Urzędu Gminy Sanniki przy ul Wólczyńskiej 75 przy Przedszkolu Samorządowym. W koncercie udział wezmą: Stanisław Jaskułka ( poezja), Krystyna Jaskułka( fortepian).
Dodatkowe informacje na stronie www.ecasanniki.pl lub tel.: 24/277 78 27
 

Relację napisała:
Jolanta Róg
ECA w Sannikach

Fot.1 Fot.2 Fot.3

Fot.4 Fot.5 Fot.6

Fot.7 Fot.8 Fot.9

KUP BILET NA KONCERT