20.11.2011

Relacja z koncertu - 20.11.2011 Drukuj

Fot. 1

Dźwiękami powitania myśliwskiego zagranego na rogach rozpoczął się niedzielny koncert 16 listopada br. w Sannikach. 

Koncert „Jesienne impresje” był innym od dotychczasowych koncertów, zaprezentowano sygnały i powitania myśliwskie oraz popularne utwory tj.: ,,Pojedziemy na łów”, ,,Siedzi zając pod miedzą” czy ,,Pif paf”. Zgromadzona publiczność mogła także usłyszeć fragmenty mszy hubertańskiej, które są wykonywane w trakcie uroczystości św. Huberta patrona myśliwych oraz marsze prezentowane podczas przeglądów łowieckich a także muzykę salonową.

Wykonawcami koncertu był Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Okręgowej Rady Łowieckiej w Płocku im. Marcina Kamińskiego w składzie: Andrzej Sumiński, Grzegorz Dębski, Tomasz Kasprzak, Paweł Górczyński, Hubert Chiczewski zespół tworzą muzycy – pedagodzy. Zespół występuje na wszystkich uroczystościach myśliwskich m.in. podczas Dni św. Huberta, a także koncertuje. Opiekunem i pomysłodawcą utworzenia zespołu jest Andrzej Sumiński jeden z członków zespołu. Podczas koncertu Prezes Komisji Etyki Tradycji i Zwyczajów Okręgowej Rady Łowieckie w Płocku Pan Andrzej Głowacki zaprezentował rolę i historię powstania muzyki myśliwskiej w Polsce. Opowiedział że, dzięki ogromnemu wysiłkowi nielicznych entuzjastów powoli odbudowuje się i upowszechnia zwyczaj stosowania sygnałów łowieckich i uprawiania muzyki o tematyce myśliwskiej. Sygnały i muzyka myśliwska to bogata oprawa łowów dawnych władców polskich w czasie polowania. Sygnalistyka łowiecka jest tak stara, jak zbiorowe polowanie stała się walorem obrzędowym i artystycznym. Zespoły startują w konkursach zespołów sygnalistów łowieckich oraz w imprezach międzynarodowych.
Koncertowi towarzyszyła wystawa malarstwa pt. ,,Muzyka natury” autorstwa Elżbiety Hałasa. Piękne malarstwo natury i barwne pejzaże było dopełnieniem listopadowego koncertu, którego organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach, Komisja Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich Okręgowej Rady Łowieckiej w Płocku, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach, Koło Towarzystwa im. F. Chopina Urząd Gminy w Sannikach oraz Koło łowieckie „Jemioła”.
Niedzielny koncert był ostatnim już wydarzeniem kulturalnym w bieżącym roku. Na nowy cykl koncertowy organizatorzy zapraszają w nowym roku począwszy od 19 lutego 2012 w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w sali koncertowej Urzędu Gminy ul. Warszawska 142 w Sannikach . Mamy nadzieję że, po zakończeniu remontu działalność koncertowa powróci do nowych pomieszczeń pałacu, zaadaptowanych na działalność koncertową.

Relację napisała:
Jolanta Róg
Europejskie Centrum Artystyczne
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

KUP BILET NA KONCERT