WYDARZENIA W MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH W PŁOCKU - LUTY 2017

Film „Krok do wolności” -pokazy pofestiwalowe 11. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

2 lutego 2017 r., godz. 18

Ten szwajcarski film fabularny z 2013 r. (trwa 92 min.) opowiada o Paulu Grüningerze: urzędniku wykorzystującym luki w biurokratycznych przepisach dla ratowania osób pochodzenia żydowskiego. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie 1938 r., kiedy Szwajcarska Rada Federalna zarządziła zamknięcie granicy swego kraju dla uciekinierów z Trzeciej Rzeszy. Instytut Yad Vashem w 1971 r. wpisał Paula Grüningera na listę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Reżyserem filmu jest Alain Gsponer, absolwent Akademii Filmowej Baden-Württemberg w Ludwisburgu, laureat Nagrody im. Adolfa Grimme'a (za film „Life Actually” w 2009 r.) -jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień telewizyjnych w Niemczech.

 

Wykład „Symbole judaizmu” Pawła Fijałkowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

9 lutego 2017 r., godz. 18

Według prelegenta, wykład będzie próbą ukazania genezy i wielości znaczeń kryjących się w trzech ważnych dla Żydów symbolach: Drzewie Życia, Lwie Judy i Gwieździe (Tarczy) Dawida. - Są to symbole występujące pod różnymi nazwami, w wielu kulturach, niezależnie od czasu i miejsca. Toteż ich analiza pozwala wejrzeć w system podobieństw i powiązań tworzących ponadhistoryczne, duchowe dziedzictwo ludzkości i jej archetypową jedność -podkreśla.

Paweł Fijałkowski jest archeologiem, historykiem i publicystą. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w Instytucie Historii im. T. Manteuffla PAN. Współpracował z tygodnikiem „Fołks-Sztyme” i miesięcznikiem „Słowo i Myśl. Przegląd Ewangelicki”, obecnie jest związany z kwartalnikiem „Albo albo. Problemy psychologii i kultury”. Od 1988 r. jest pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zajmuje się dziejami Żydów w dawnej Polsce (X-XVIII w.), historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza i homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Jest autorem kilku książek i kilkuset artykułów.

Wykład zorganizowany jest z myślą o upamiętnieniu wywózek płocczan pochodzenia żydowskiego przez Niemców. Deportacje miały miejsce w lutym i w marcu 1941 r.

 

Tu Bi Szwat w muzeum.

11 lutego 2017 r., godz. 10-15.30

Z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku Drzew, w trakcie otwarcia muzeum będzie się można częstować jabłkami.

Według tradycji żydowskiej, właśnie w to święto w uśpionych drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżąjącą się wiosnę. Tu Bi Szwat to także przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców.  W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa.

Przyjęło się, że w Tu Bi Szwat spożywa się m.in. banany, daktyle, oliwki. Z uwagi na szerokość geograficzną, postanowiliśmy podzielić się z Wami jabłkami.

Chag Tu Bi Szwat Sameach -wesołego święta Tu Bi Szwat!

 

Suita żydowska w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

21 lutego 2017 r., godz. 18

Suitę żydowską, na podstawie opowiadania „Kantor i jego chórzyści” Szaloma Asza, zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Działa od 1968 r., promuje tradycję folklorystyczną regionu kutnowskiego w zakresie tańca, śpiewu i obrzędowości. Sięga też do tradycji ludowej regionu rzeszowskiego, krakowskiego i lubelskiego.

Szalom Asz -piszący w języku jidysz kandydat do zdobycia literackiej Nagrody Nobla, zaprzyjaźniony m.in. ze Stanisławem Wyspiańskim i Stefanem Żeromskim, odznaczony orderem Polonia Restituta przez Marszałka Józefa Piłsudskiego -urodził się właśnie w Kutnie.

KUP BILET NA KONCERT