Vistula Folk Festival - 22-27 sierpnia 2017

VI Vistula Folk Festival

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na barwne spotkanie kultur podczas najstarszego polskiego festiwalu folklorystycznego. Tegoroczna, szósta edycja Vistula Folk Festival, odbędzie się w Płocku w dniach 22-27 sierpnia. Miłośnicy folkloru będą mogli obejrzeć występy zespołów z Meksyku, Węgier, Serbii, Rosji, Nowej Zelandii oraz z Polski.Koncerty tradycyjnie odbędą się na Starym Rynku, w Parku Północnym oraz w Amfiteatrze.

Ngā Puna o Waiōrea, czyli Western Springs College, jest jedną ze szkół, która obecnie wchodzi w skład zespołu szkół średnich ASB Secondary Schools Polyfest w Auckland i istnieje od blisko 25 lat. Grupa Ngā Puna o Waiōrea jest laureatem wielu nowozelandzkich konkursów i festiwali, w tym m.in. Te Ahurea Tino Rangatiratanga Competition (w latach 2013 i 2014). W roku 2015 szkoła po raz piąty uzyskała prawo do reprezentowania nowozelandzkiego regionu Tāmaki Makaurau podczas narodowego konkursu szkół średnich, na którym zajęła drugie miejsce. Ngā Puna o Waiōrea kultywują kulturę plemion maoryskich – rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii.

W czwartek 24 sierpnia na płockiej Starówce grupa poprowadzi lekcję „haki”, czyli tradycyjnych prezentacji taneczno-wokalnych oryginalnie wykonywanych przez Maorysów.

Serbskie Stowarzyszenie Dimitrije Tucović powstało blisko 40 lat temu w Belgradzie po połączeniu sił trzech najlepszych sekcji tanecznych "Frula", Teatru Młodzieżowego "Susret" oraz chóru "Eho". Pierwsza grupa "Dimitrije Tucović" znajduje się pośród dziesięciu najlepszych zespołów folkowych w Belgradzie. Jest laureatem pierwszej nagrody na World Dance Competition w Korei Południowej, prestiżowej nagrody "Matija Ban" przyznanej za wkład w rozwój i popularyzację kultury serbskiej, a także licznych nagród zdobytych podczas festiwali w takich krajach jak Holandia, Włochy, Hiszpania, Francja, Brazylia, Polska, Katar, Grecja czy Tajwan. Występem w słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall Dimitrije Tucović podbili serca krytyków New York Timesa.

W swoim repertuarze grupa posiada m.in. tańce z Wojwodiny, tańce pasterskie, kosowskie, rosyjskie romanse czy tańce z Vranje.

Zespół jest członkiem międzynarodowych organizacji, takich jak Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej (IOV) czy Międzynarodowa Rada Tańca (CID).

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich(National Song and Dance Group of Azov Don Cossacks) pochodzi z Azowa (obwód rostowski) i powstał w roku 1954. Zespół specjalizuje się w tradycyjnym tańcu i pieśniach terenów rzeki Don.

Występy grupy spotykają się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem zarówno w samej Rosji, jak i poza jej granicami (Francja, Hiszpania, Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Portugalia, Szwajcaria, Wyspy Kanaryjskie, a nawet okolice Bieguna Północnego).

Dziedzictwo kulturowe Kozaków Dońskich, pochodzących z rosyjskich terenów położonych nad rzeką Don, oparte jest m.in. na unikatowych zwyczajach, romantycznym stylu życia, tradycjach militarnych, uprawie roli, ubiorze czy tańcu. Charakterystyczna dla Kozaków różnorodność kulturowa wynika z życia na ziemiach pogranicznych Rzeczypospolitej i Rosji.

Grupa Bem Folk Dance Ensemble została założona w 1975 roku po rozpadzie jej poprzednika - polsko-węgierskiej grupy tanecznej. Pierwszymi kierownikami zespołu byli László Vásárhelyi i Endre Osskó. Grupa zajmuje się kultywowaniem tradycji tańców węgierskich.

Składający się z blisko 140 tancerzy zespół podzielony jest na trzy grupy wiekowe: dziecięcą, młodzieżową oraz dorosłych. Kultywując i popularyzując węgierskie tradycje taneczne, grupa prezentuje się na licznych festiwalach folklorystycznych. W ramach Narodowego Konkursu Tancerzy Folkowych w latach 2006, 2010, 2012, 2014 Bem Folk Dance Ensemble przyznawano nagrody dla „Doskonałego Zespołu” (Excellently Qualified Ensemble).

Poza tradycyjnymi tańcami węgierskimi w repertuarze Bem Folk Dance Ensemble znajdują się także tańce rumuńskie, cygańskie oraz pochodzące z terenów Transylwanii.

Liderami grupy są wielokrotnie nagradzani artyści, instruktorzy taneczni: István Kis oraz Erika Kis-Demeter.

Meksykańskie towarzystwo tańca folkowego Tierra Mestiza powstało w 2000 roku. Od początku istnienia jego działania skupiają się na gruntownym badaniu i interpretacji sztuki meksykańskiej łączącej w jedno religię, mity i historie ciężkiego codziennego życia.

Tierra Mestiza prezentują najbardziej znane tańce i muzykę z terenów całego Meksyku uczestnicząc w licznych festiwalach w krajach takich jak Hiszpania, Portugali, Katar, Grecja, Włochy czy Algieria.

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”powstał w Płocku w 1995 roku i obecnie działa w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Grupa prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne. Od 1997 roku ZPiT „Wisła” jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Celem Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej w oparciu o bogactwo kultury ludowej i folklorystycznej oraz uwrażliwienie na estetykę muzyki i ruchu.

Masovia oferuje różne formy prezentacji polskiego folkloru w oryginalnych kostiumach z wielu regionów kraju. Pieśni, tańce i obrzędy przeplatają się, wzajemnie tworząc barwne, żywe i atrakcyjne widowiska. Repertuar Zespołu Tańca Ludowego Masovia obejmuje tańce narodowe (polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki), suity i tańce regionalne (lubelskie, rzeszowskie, przeworskie, łowickie, kurpiowskie, opoczyńskie), obrazki obrzędowe, piosenki biesiadne i ludowe, muzykowanie kapeli, programy okolicznościowe.

Skład zespołu tworzą przede wszystkim studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, a także innych uczelni wyższych oraz uczniowie płockich szkół średnich, którzy podzieleni są na grupy taneczno-wokalne, solistów oraz kapelę.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka"im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Pomimo zmian "Dzieci Płocka" pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe. Zespól dał kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 22-27.08.2017. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, z wyjątkiem uroczystego Koncertu Galowego, który odbędzie się 26 sierpnia w Amfiteatrze. Cena biletu wynosi 10 złotych (dostępne w Bileterii POKiS, ul. Tumska 9a, oraz na www.pokis.infoserw.pl).

Sponsorami Vistula Folk Festival są PKN ORLEN SA, Bastion, Oknoplast, Hörmann, Mega-Bud oraz Gret-Pol.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

 

 

KUP BILET NA KONCERT